Dans i Österbotten Spelkalendern
 
Spelkalendern

                                                                                                                        











April


  

Fredag 28.04 Vasa Restaurang Waskia Fernandoz Dansen Du inte kan missa!

Lördag 29.04 Nykarleby Stjärnhallen Fernandoz  kl 20.30-01.00

Lördag 29.04 Borgå DANSGALA Nya Vikingarna & Dansdax

Söndag 30.04 Närpes Hallis DANSGALA  Fernandoz & Guns Rosor Valborgsafton

Söndag 30.04 Vörå Norrvalla DANSGALA Nya Vikingarna & Dansdax &  Valborg i Finland

Söndag 30.04 UF Havsbandet Gents Skön dansmusik garanterat 100 % live!













Maj


Fredag 12.05 Jakobstad Schaumansalen The Hepstars 50 år

Lördag 13.05 Vasa Ritz The Hepstar 50 år

Lördag 13.05 Emet Folkpark Helmenkalastajat & Dansdax

Lördag 20.05 Wasa Line Tommys

Lördag 20.05 Lillby Klacken Carisma

Lördag 27.05 Molpe paviljongen Carisma & i puben Les is More


Juni


Lördag 03.06 Hangö solig sommar dans i Folkparken Högtryck & Showdown Kl 20 - 01.30

Lördag 03.06 Fagerö Folkpark One Desire & Bastupojkarna & Lasse Eriksson Band

Lördag 03.06 Emet Folkpark Tomas Fantz & Charlies

Lördag 10.06 Molpe paviljongen Högtryck & i puben Lester

Lördag 10.06 Borgå Tolkis Dansholmen Danswerket & Fellows

Lördag 10.06 Lillby Klacken Dansdax Tommys  & i puben Dennis Rönngård

Fredag 16.06 Åminne Folkpark Pubkväll

Lördag 17.06 Ytteresse Uf. Carisma

Fredag 23.06 Kasnäs paviljong Högtryck Midsommarafton

Fredag 23.06 Molpe Uf. Dansdax & San Marino & Linda  &  The Slipovers  Midsommarafton

Fredag 23.06 Emet Folkpark Tommys & Menox Midsommarafton

Lördag 24.06 Torparrian Showdown Midsommardagen

Lördag 24.06 Fagerö Folkpark San Marino & Linda & Gents Midsommardagen

Lördag 24.06 Lillby Klacken Tomas Fantz & Guns Rosor  & i puben Kim & Louise Midsommardagen

Lördag 24.06 Borgå Tolkis Dansholmen Högtryck Midsommardagen

Onsdag 28.06 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Guns Rosor DAMERNAS

Fredag 30.06 Björköby Postrodden 2017 Gents Skön dansmusik garanterat 100 % live!












Onsdag 28.06 Borgå Tolkis ”Visor på väg 2017”   kl 19.00   Köp biljett

Torsdag 29.06 Liljendal Liljendalgården ”Visor på väg 2017”    Kl 19.00  Köp biljett

Fredag 30.06 Dalsbruk, verkstan ”Visor på väg 2017”  Kl 19.00   Köp biljett

Lördag 01.07 Ekenäs, Museigården (vid regn Karelia) ”Visor på väg 2017”  Kl 18.00  Köp biljett

Söndag 02.07 Monäs Lillön ”Visor på väg 2017”  Kl 18.00  Köp biljett

Måndag 03.07 Vörå, Lotlax Byagård ”Visor på väg 2017”  kl 19.00  Köp biljett

Tisdag 04.07 Korsholm Carpella paviljong ”Visor på väg 2017” Kl 19.00  Köp biljett

Onsdag 05.07 Forsby Paviljong ”Visor på väg 2017”  Kl 19.00  Köp biljett

Tordag 06.07 Molpe Paviljong ”Visor på väg 2017”  Kl 19.00  Köp biljett

Fredag 07.07 Larsmo, Strandis ”Visor på väg 2017”  Kl 19.00  Köp biljett 



Juli



Söndag 02.07 Rörgrund paviljong Pjelax Marlenes  kl 20-01.00

Onsdag 05.07 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Ippe Mansikka DAMERNAS

Onsdag 05.07 Vörå Allsång vid Rökiö kvarn Dansdax & m.fl

Onsdag 05.07 Åminne Folkpark Fröken Elvis  Köp biljett

Torsdag 06.07 Framnäs Donnez

Fredag 07.07 Café Arken Donnez

Fredag 07.07 Åminne Folkpark  Black Ingvars & 2 Blyga Läppar & Viva La Moonshine Köp Biljetter

Fredag 07.07 Maxmodansin San Marino & Linda & Replay

Lördag 08.07 Torparrian Fernandoz

Lördag 08.07 Lillby Klacken Donnez

Söndag 09.07 Rörgrund ”Grånne” Pjelax Donnez  Kl 20-00.00

Söndag 09.07 Lillby Klacken Fernandoz

Onsdag 12.07 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Luxus DAMERNAS

Onsdag 12.07 Åminne Folkpark Allång  Köp biljett

Fredag 14.07 Torparrian Danswerket & Lisa G. (trubadur från Åland)

Fredag 14.07 Åminne Folkpark Svamphuggaredisco för årskurs 1-6 kl 15-18.00

Fredag 14.07 Åminne Folkpark Skamdisco 2 Dj:s & i puben bl.a. Thomas Linholm kl 21-02.00

Fredag 14.07 Emet Folkpark Nya Vikingarna & en orkester till,,, Förköp av biljetter  20 €/person

Lördag 15.07 Fagerö Folkpark Nya Vikingarna & Fernandoz

Lördag 15.07 Åland Föglö Restaurang Seagram Tommys

Lördag 15.07 Hangö Folkparken San Marino & Linda

Söndag 16.07 Rörgrund paviljong Pjelax Tomas Fantz  kl 20-01.00

Onsdag 19.07 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Kalle Jussila & Ari Nylund DAMERNAS

Onsdag 19.07 Rörgrund ”Grånne” Pjelax Luxus Kl 20.30-01.00


Dansbandsveckan 2017 Malung vecka 29


Måndag 17.07 ”Bana 1” Tommys & Gästartist:Hans Martin

Onsdag 19.07 ”Bana 6 ” Högtryck & San Marino & Linda




Fredag 21.07 Åminne Folkpark Lasse Stefanz & Tomas Fantz  & i puben Duo Jocke & Rasmus

Lördag 22.07 Hangö  Viking Motel Lasse Stefanz & Högtryck

Lördag 22.07 Lovisa Brinkåsa paviljong Dansdax

Lördag 22.07 Pargas/ Iniö båtklubbs sommarfest Gents Skön dansmusik garanterat 100 % live!

Lördag 22.07 Molpe paviljongen Nilzons  & i puben Ben Dover

Söndag 23.07 Rörgrund ”Grånne" Pjelax Nostalgidans Cool Candys  kl 20-01.00

Onsdag 26.07 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Jaska Mäkynen & Heli Pakarinen DAMERNAS

Fredag 28.07 Torparrian Matz Bladhs

Fredag 28.07 Åminne Folkpark Hasse Andersson  & ”Kvinnaböske” & Nilzons & Duo Kim Louise

Lördag 29.07 Töjby Uf. Tommys

Lördag 29.07 Lillön - Pärlan i havet  Monäsrodden Tomas Fantz & No Big Deal

Lördag 29.07 Café Arken Matz Bladhs

Söndag 30.07 Lillby Klacken Matz Bladhs

Söndag 30.07 Rörgrund  ”Grånne" Pjelax Charlies kl 20-01.00



Augusti


Tisdag 01.08 Åminne Folkpark Steve N Seagulls

Onsdag 02.08 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Dansdax DAMERNAS

Lördag 05.08 Bergö Sensommardans till tonerna av Marlenes

Lördag 05.08 Åminne Folkpark Mikael Wiehe

Lördag 05.08 Maxmo dansbana Carisma

Lördag 05.08 Lappfjärd Brandklubb ”Lavadans” Högtryck 

Lördag 05.08 Lovisa Brinkåsa paviljong Tommys

Onsdag 09.08 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Leif Lindeman & Avec DAMERNAS

Fredag 11.08 Torparrian Thor Görans

Fredag 11.08 Café Arken Fernandoz

Lördag 12.08 Fagerö Folkpark Rockabilly John Lindberg Trio & Svenne Rubins

Lördag 12.08 Lillby Klacken Fernandoz

Lördag 12.08 Borgå Tolkis Dansholmen The Archers &The Oldies & Danny

Söndag 13.08 Åminne Folkpark Seniordans med: Sirocco

Onsdag 16.08 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Wähäkosket DAMERNAS

Lördag 19.08 Molpe paviljongen Tommys

Lördag 19.08 Ytteresse Uf. ”Essi Blues Fest”

Onsdag 23.08 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Mika Peltoniemi ja Turhat Jätkät DAMERNAS

Lördag 26.08 Borgå Tolkis Dansholmen Tommys


September


Lördag 02.09 Ytteresse Uf. Guns Rosor

Lördag 09.09 Fagerö Folkpark Black Jack & Tomas & Fantz

Lördag 09.09 Emet Folkpark orkestern kommer snart ut på webbsidan.............Säsongsavslutning

Lördag 23.09 Åminne Folkpark Donnez & Engdahls

Lördag 23.09 Vasa Restaurang Waskia Tomas Fantz & Guns Rosor

Onsdag 27.09 M/S Viking Grace danskryssning Larz Kristerz & Tomas Fantz

Tordag 28.09 M/S Viking Grace danskryssning Larz Kristerz & Tomas Fantz

Lördag 30.09 Fagerö Folkpark Tommys & Matz Bladhs



Oktober


Lördag 07.10 Sibbo Nickby Festsalen San Marino & Linda

Lördag 07.10 Åminne Folkpark ”Sen kväll i Åminne”  Köp biljett

Lördag 07.10 Vörå Norrvalla DANSFEST Tommys & Tomas Fantz &

Fredag 13.10 Vasa Restaurang Waskia  Thor Görans

Lördag 14.10 Vasa Restaurang Waskia Thor Görans

Lördag14.10 Pargas Dalaskog Tommys

Lördag 28.10 Karis  Sisu Arena Dansgala Tommys & Guns Rosor Kl 20-01.00

Lördag 28.10 Vasa Restaurang Waskia Carisma


November


Lördag 11.11 Vasa Restaurang Waskia Tommys

Onsdag 15.11 M/S Viking Grace Tommys

Fredag 17.11 Vasa Restaurang Waskia Dansdax

Lördag 18.11 Vasa Restaurang Waskia Dansdax

Fredag 24.11 Vasa Restaurang Waskia Exodus

Lördag 25.11 Vasa Restaurang Waskia Exodus



Nyskrivet Finlandssvenskt Oratorium inför Finland 100 År

Skymning Gryning  
















Klicka på bilden, se den i större format!



December



Fredag 01.12 Vasa Restaurang Waskia Mats Bergmans

Lördag 02.12 Vasa Restaurang Waskia Farzons

Fredag 08.12 Vasa Restaurang Waskia Replay

Lördag 09.12 Vasa Restaurang Waskia Replay

Lördag 15.12 Vasa Restaurang Waskia Gents

Söndag 31.12 Vasa  Restaurang Waskia  San Marino & Linda Fira nyårsafton på Waskia



Januari 2018


Fredag 12.01 Vasa Restaurang Waskia Matz Bladhs

Lördag 13.01 Vasa Restaurang Waskia Matz Bladhs





Spelkalendern i PDF-Format