Dans i Österbotten Spelkalendern
 
Spelkalendern


Oktober


Torsdag 02.10 Borgå Kulturhuset Grand Sanna Nielsen Köp biljett Studioticket

Fredag 03.10 Kimitoön Villa Lande Sanna Nielsen Köp biljett Studioticket

Lördag 04.10 Närpes/Hallis Hela Österbotten hjälper Syriens barn STOR GALA Köp biljett

Lördag 04.10 Karleby Såka byagård Guns Rosor & Heikki Puronvarsi & Oikeat soittajat

Fredag 10.10 Nykarleby  Kulturhuset Scala Stephan Nyman & Company

Fredag 10.10 Vasa Restaurang Waskia Charles Plogman & dansbandet Rosette

Lördag 11 .10 Solf Uf. MOGENDANS Marlenes Inträde 10 € kl 21-02.00 Välkomna!

Lördag 11.10 Nykarleby Stjärnhallen Charles Plogman & dansbandet Rosette & Online Band

Lördag 11.10 Nykarleby Kulturhuset Scala Stephan Nyman & Company

Lördag 11.10 Sibbo Wessmansalen San Marino & Linda arr: Norra Sibbo Uf.

Söndag 12.10 Nykarleby Kulturhuset Scala Stephan Nyman & Company

Söndag 12.10 Jakobstad TT-Hallen Kalevi Suntila & Jussi Fischer eftermiddags dans kl 15-19.00

Fredag 17.10 Hangö Brankis Streaplers

Fredag 17.10 Vikingline MS Rosella Mariehamn-Kapellskär Högtryck

Lördag 18.10 Finström Breidablick Högtryck arr: Dansens vänner

Lördag 18.10 Vasa Restaurang Waskia Streaplers dansa natten lång på Waskia!

Lördag 25.10 Ekenäs BOLLHALLEN DANSGALA San Marino & Linda & Tommys

Lördag 25.10 Nykarleby Stjärnhallen dansa till Succébandet Carisma arr: NUF

Fredag 31.10 Borgå Dansgala & Fernandoz  & Country Express

Fredag 31.10 Vasa Restaurang Waskia dansa till populära Tommys dansa natten lång på Waskia!













November


Lördag 01.11 Jakobstad Kristallen Dansgalan Fernandoz & Högtryck

Onsdag 05.11 M/S Viking Grace Svensk Danskryssning Matz Bladhs & San Marino & Linda

Lördag 08.11 Kvevlax Uf. Gents Skön dansmusik garanterat 100 % live !

Lördag 08.11 Kållby samlingshus dansbandet Sirocco he låter bra, 8 man i bandet!

Lördag 08.11 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Juha Hautaluoma ja Heikki Puronvarsi & Oikeat Soittajat

Söndag 09.11 Jakobstad TT-Hallen Jussi Roponen & Tapani Lager eftermiddags dans kl 15-19.00

Fredag 14.11 Vasa Restaurang Waskia Mats Bergmans dansa natten lång på Waskia!

Lördag 15.11 Vasa Restaurang Waskia Senaattori dansa natten lång till en finsk orkester!

Lördag 15.11 Nykarleby Stjärnhallen San Marino & Linda

Torsdag 20.11 Borgå Kulturhuset Grand Årets Stora Julkonsert 2014 &  Årets Artister

Fredag 21.11 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Leif Lindeman

Fredag 21.11 Vasa Restaurang Waskia Avec

Lördag 22.11 Vasa Restaurang Waskia Avec

Lördag 22.11 Ekenäs Kyrka Årets Stora Julkonsert 2014

Lördag 22.11 Vörå Norrvalla Idrott  Tommys & Carisma & Danskurs-med-Tony-Irving

Söndag 23.11 Hangö Årets Stora Julkonsert 2014

Måndag 24.11 Åland Mariehamn Alandica Årets Stora Julkonsert 2014

Fredag 28.11 Vasa Restaurang Waskia BeatPanimo

Lördag 29.11 Vasa Restaurang Waskia Dansbandet Tremolo dansa natten lång på Waskia!

Lördag 29.11 Nykarleby Stjärnhallen dansa till Succébandet Carisma arr: I F Minken

Söndag 30.11 Kimitoön Villa Lande Årets Stora Julkonsert 2014

Söndag 30.11 Jakobstad TT-Hallen Walkarit eftermiddags dans 15-19.00


December



Fredag 05.12 Vasa Restaurang Waskia Carisma Lyssna

Lördag 06.12 Vasa Restaurang Waskia Carisma Lyssna

Lördag 06.12 Jakobstad Campus Allegro Schaumansalen Årets Stora Julkonsert 2014

Söndag 07.12 Vörå Norrvalla Idrottshallen Årets Stora Julkonsert 2014

Söndag 07.12 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Ahopellon Joulukonsertti på eftermiddagen!

Måndag 08.12 Korsholm Kulturhuset Årets Stora Julkonsert 2014

Fredag 12.12 Vasa Restaurang Waskia Farzons

Fredag 12.12 Wasaline Danskryssning Fenix Lyssna

Torsdag 25.12 Sundom Uf.  dansa till Succébandet Carisma Juldagen

Torsdag 25.12 Nykarleby Stjärnhallen Nilzons arr: NUF Juldagen

Lördag 27.12 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Tiina & The Best Men

Onsdag 31.12 Norrnäs Norrnäs Uf.fira Nyårsafton dansa till:  Replay Lyssna

Onsdag 31.12 Vasa Restaurang Waskia San Marino & Linda Fira Nyårsafton på Restaurang Waskia




Januari 2015


Måndag 05.01 Nykarleby Stjärnhallen dansa till populära Tommys Trettondagsafton

Måndag 05.01 Vasa Restaurang Waskia Online Band Waskia stans bästa dansställe Trettondagsafton

Fredag 16.01 Vasa Restaurang Waskia Matz Bladhs Waskia stans bästa dansställe

Lördag 17.01 Vasa Restaurang Waskia Matz Bladhs Waskia stans bästa dansställe

Lördag 17.01 Nykarleby Stjärnhallen Artister kommer upp senare.

Fredag 30.01 Vasa Restaurang Waskia Charlies Waskia stans bästa dansställe

Lördag 31.01 Nykarleby Stärnhallen Artister kommer upp senare.




Februari


Fredag 13.02 Vasa Restaurang Waskia Donnez Lyssna

Lördag 14.02 Nykarleby Stjärnhallen Donnez

Lördag 28.02 Nykarleby Stärnhallen Artister kommer upp senare.


Mars


Fredag 06.03 Vasa Restaurang Waskia Arvingarna

Lördag 07.03 Nykarleby Stjärnhallen Artister kommer upp senare.

Onsdag 18.03 M/S Viking Grace Svensk Danskryssning San Marino & Linda &

Lördag 21.03 Nykarleby Stjärnhallen Artister kommer upp senare.



April



Söndag 05.04 Nykarleby Stjärnhallen Artister kommer upp senare. Påsksöndag

Lördag 18.04 Nykarleby Stjärnhallen Artister kommer upp senare.

Torsdag 30.04 Vasa Restaurang Waskia Fernandoz Glada Vappen!

Torsdag 30.04 Nykarleby Stärnhallen Artister kommer upp senare. Glada Vappen!

Torsdag 30.04 Vörå Norrvalla DANSGALA  Artister kommer upp inom några veckor. Glada Vappen!




Maj


Fredag 01.05 Vasa Restaurang Waskia Fernandoz Glada Vappen!

Fredag 01.05 Borgå DANSGALA  Artister kommer upp inom några veckor. Glada Vappen!

Lördag 02.05 Raseborg/Ekenäs DANSGALA Artister kommer upp inom några veckor.

Lördag 09.05 Nykarleby Stjärnhallen Artister kommer upp senare.



Juni


Fredag 19.06 Emet Folkpark Artister kommer upp senare. Midsommarafton

Lördag 20.06 Lillby Klacken dansa natten lång till populära Tommys Midsommardagen



Spelkalendern i PDF-Format