Dans i Österbotten Spelkalendern
 
Spelkalendern


April



Fredag 03.04 Raseborg / Karis Brankis Stora Country Festen Läs mera på: Scendraget

Fredag 03.04 Petalax Uf. San Marino & Linda Påskdans

Fredag 03.04 M/S Wasa Express Dansbandsdagar till tonerna av Pientä Unelmaa Läs mera på: FB

Lördag 04.04 M/S Wasa-Express Dansbandsdagar till tonerna av Pientä Unelmaa Läs mera på: FB

Lördag 04.04 Vasa Restaurang Waskia Gents Skön dansmusik garanterat 100 % live !

Söndag 05.04 Pörtom Uf. & Läs mera på FB Succébandet Carisma Påsksöndag

Söndag 05.04 Nykarleby Stjärnhallen Nilzons Arr: Muik & Nik & Blue Fox Påsksöndag

Fredag 10.04 M/S Rosella Mariehamn-Stockholm Högtryck

Lördag 11.04 Hangö Brankis Showdown Lyssna:  Arr: Åbolänningar i Hangö r.f.  kl 19.00 - 01.00

Lördag 11.04 Dagsmark Arr: Dagsmark Uf.  Marlenes

Lördag 11.04 Jakobstad Optima Danskalaset Tommys & Carisma & i puben Dennis Rönngård

Söndag 12.04 Sundom Uf. Trivseldans kl 15-17.00 Replay

Söndag 12 .04 Vasa AV-Vasa Trivseldans till tonerna av Smedarna Arr: VIPS

Lördag 18.04 Nykarleby Stjärnhallen  Dansdax & Eino Luostarin yhtye  Arr: Muik & Nik & Blue Fox

Söndag 19.04 Jakobstad TT-Hallen Trivseldans Tapio Peltonen & Tahiti FB-sida

Fredag 24.04  Nagu  Arr: Nagu Hembygdens väl Mats Bergmans Arr: FB-sida

Lördag 25.04 Karleby Jungsborg Nostalgidans Guns Rosor & Gästartist: Matts Möller & Caravan

Lördag 25.04 Smedsby Uf-lokalen San Marino & Linda Arrangör: SÖU

Lördag 25.04 Vasa Restaurang Waskia Mats Bergmans  

Lördag 25.04 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Tiina &The Best Men Dansband

Söndag 26.04 Vasa Restaurang Waskia Mats Bergmans & Gästartist Stig Snickars Trivseldans kl 14-17.00

Torsdag 30.04 Åminne Folkpark Tidig kväll i Åminne Oa Lönnbäck & Lester 

Torsdag 30.04 Södra Vallgrund UF Havsbandet Shakers lyssna på musik

Torsdag 30.04 Vasa Restaurang Waskia Fernandoz Glada Vappen!

Torsdag 30.04 Vörå Norrvalla Dansgala 2015 Tommys & Roxie & Högtryck & i puben













Maj


Fredag 01.05 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Karaoke/Dans/Tiina

Fredag 01.05 Vasa Restaurang Waskia Fernandoz Glada Vappen!

Fredag 01.05 Kimito Villa Lande  Tommys 35-Års Jubiléumskonsert & Gästartist Jonas Näslund

Lördag 02.05 Borgå Kulturhuset Grand Tommys 35-Års Jubiléumskonsert & Gästartist Jonas Näslund

Lördag 02.05 Nykarleby Stjärnhallen Fernandoz

Lördag 09.05 Nykarleby Stjärnhallen Stephan Nyman A Tribute to Vikingarna Arr: Muik & Nik & Blue Fox

Lördag 09.05 Emet Folkpark Charles Plogman & Rosette  & Dansdax Säsongöppning

Onsdag 13.05 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho orkester kommer snart upp........

Lördag 16.05 Åminne Folkpark Thor Görans & Date

Lördag 16.05 Forsby På Toppen Succébandet Carisma Säsongöppning

Onsdag 20.05 M/S Viking Grace Svensk Danskryssning Susann Sonntag´s

Torsdag 21.05 M/S Viking Grace Svensk Danskryssning Donnez & Susann Sonntag´s

Lördag 23.05 Molpe paviljong Högtryck & Less is More

Lördag 23.05 Klacken Thor Görans Gents Damernas: i Lillby ges damerna samma chans till dans!

Lördag 30.05 Fagerö Folkpark ”Fagerö Karneval” Ungdomsdans / Ungdomsdisco

Lördag 30.05 Emet Folkpark Roxie & Teemu Harjukari & Taivaanrannamaalarit






Juni


Fredag 05.06 Fagerö Folkpark Humorgruppen KAJ & TwoZides

Lördag 06.06 Raseborg / Ekenäs / Ramsholmen San Marino & Linda

Lördag 06.06 Borgå Dansholmen i Tolkis Succébandet Carisma 

Lördag 06.06 Molpe paviljong Nilzons & Lester

Lördag 06.06 Lillby Klacken Pedersöre Truckmeet 2015 The Boppers & Dansdax

Lördag 13.06 Forsby På Toppen Nilzons Arr: Forsby Bollklubb

Fredag 19.06 Molpe Uf. San Marino & Linda & Roxie

Fredag 19.06 Emet Folkpark Exodus & Menox Midsommarafton

Lördag 20.06 Fagerö Folkpark San Marino & Linda & Siv Laine Band Midsommardagen

Lördag 20.06 Lillby Klacken Tommys & Carisma & Duo Christine & Lukas Midsommardagen

Lördag 20.06 Tenala Torparrian Gents Skön dansmusik garanterat 100 % live ! Midsommardagen

Lördag 27.06 Hangö Viking Motel Showdown & San Marino & Linda

Lördag 27.06 Ytteresse Uf. Succébandet Carisma

Lördag 27.06 Lillby Klacken ”Klacken party”



Juli



 

Onsdag 01.07 Åminne Folkpark Showkväll Humorgruppen KAJ

Fredag 03.07 Sibbo Söderkulla gård San Marino & Linda

Fredag 03.07 Maxmodansin/ Kärklax Uf. Carisma & Exodus

Lördag 04.07 Pargas / Houtskär San Marino & Linda

Lördag 04.07 Tenala Torparrian Tommys

Lördag 04.07 Emet Folkpark Jontez & Sirocco

Söndag 05.07 Åminne Folkpark Seniordans Roxie

Fredag 10.07 Tenala Torparrian Larz-Kristerz

Fredag 10.07 Åminne Folkpark Beach Party

Lördag 11.07 Fagerö Folkpark ”Grisfest” Larz-Kristerz & Carisma

Lördag 11.07 Västerhankmo Uf. Snäröiran Gents Vi kör skön dansmusik live till 100% !

Onsdag 15.07 Malung Dansbandsveckan bl.a San Marino & Linda

Fredag 17.07 Åminne Folkpark Lasse Stefanz & Carisma Dansen Du inte kan missa!

Lördag 18.07 Töjby paviljongen American Car Meeting Roxie

Lördag 18.07 Molpe paviljong Guldklass-medlem Carisma & Allan & The Astronauts

Lördag 18.07 Hangö Viking Motel Lasse Stefanz & Susann Sonntag`s Dansen Du inte kan missa!

Lördag 18.07 Lillön Pärlan i havet Monäsrodden 2015 San Marino & Linda

Lördag 18.07 Emet Folkpark Stephan Nyman A Tribute to Vikingarna & Nilzons

Onsdag 22.07 Åminne Folkpark Jack Vreeswijk & Fredrik Furu

Torsdag 23.07 Tenala Torparrian Matz Bladhs

Fredag 24.07  Brinkåsa paviljong Matz Bladhs

Lördag 25.07 Raseborg / Snappertuna Succébandet Carisma

Söndag 26.07 Lillby Klacken Matz Bladhs

Onsdag 29.07 Åminne Folkpark Showkväll Rockbultarna Lyssna




Augusti


Lördag 01.08 Mariehamn Badhusparken eller Engelska parken, Nonstopdans Högtryck

Lördag 01.08 Lappfjärd Uf-lokalen San Marino & Linda

Lördag 01.08 Åminne Folkpark Uteshow (programmet kommer innom kort)

Lördag 01.08 Vörå Logdansen Lotlax Roxie

Lördag 01.08 Emet Folkpark Martinez & Guns Rosor

Onsdag 05.08 Åminne Folkpark Showkväll Silver Beatles

Lördag 08.08 Lovisa Brinkåsa danspaviljong Succébandet Carisma

Lördag 08.08 Fagerö Folkpark ”Rockabilly” Top Cats & Allan & The Astronauts

Lördag 08.08 Maxmodansin/ Kärklax Uf. San Marino & Linda

Lördag 08.08 Hangö Viking Motel Högtryck & Gents Skön dansmusik garanterat 100 % live!

Söndag 09.08 Åminne Folkpark  Familjedag med bl.a. Apan Anders & Lofus

Fredag 14.08 Tenala Torparrian Scotts Lyssna

Lördag 15.08 Åminne Folkpark Scotts & Blackjack

Lördag 15.08 Lillby Klacken Fernandoz Lyssna

Lördag 22.08 Molpe paviljong dansa till populära Tommys & Less is More

Lördag 22.08 Forsby På Toppen Artister kommer upp senare...

Fredag 28.08 Åminne Folkpark Villaavslutning med DJ

Lördag 29.08 Bromarf Skatafé  Forneldarnas natt Fenix Lyssna på musik & Forneldssången.pdf

Lördag 29.08 Pargas / Houtskär Högtryck


September


Lördag 05.09 Emet Folkpark San Marino & Linda & Charlies

Lördag 12.09 Fagerö Folkpark ”Fagerö Dans” Mats Bergmans & Högtryck

Lördag 12.09 Forsby På Toppen dansa till populära Tommys

Lördag 19.09 Åminne Folkpark Sen kväll i Åminne

Lördag 26.09 Vasa Restaurang Waskia Nilzons & Stephan Nyman A Tribute to Vikingarna



Oktober


Lördag 03.10 Hangö Brankis Ingå Spelmansgille Arr: Åbolänningar i Hangö r.f. kl 19.00 - 01.00

Lördag 03.10 Fagerö Folkpark ”Höstdans” Matz Bladhs & Tommys

Lördag 03.10 Vasa Konsert med Sanna Nielsen & band på/i Vasa Yrkesinstitut

Söndag 04.10 Jakobstad Konsert med Sanna Nielsen & band på/i Runebergssalen

Fredag 09.10 Vasa Restaurang Waskia Jontez Waskia stans bästa dansställe

Fredag 23.10 Vasa Restaurang Waskia Elisa`s Waskia stans bästa dansställe


November


Lördag 07.11 Vasa Restaurang Waskia San Marino & Linda



December


Torsdag 31.12 Vasa Restaurang Waskia Tommys Fira nyårsafton på Restaurang Waskia



Januari 2016


Spelkalendern i PDF-Format