Dans i Österbotten Spelkalendern
 
Spelkalendern

                                                                                                                         


Februari



Lördag 13.02 Kärklax Uf -lokalen Konsert & Dans San Marino & Linda

Lördag 13.02 Karleby Snellmanssalen Nilzons & Teemu Harjukari & TRM Vändagsdans

Fredag 19.02 Lovisa Kuggom Fredagsdans i Kuggom

Fredag 19.02 Vasa Restaurang Waskia Donnez

Lördag 20.02 Nykarleby Stjärnhallen Donnez & Dansdax

Fredag 26.02 Lappträsk Hotelli Hanhi DansWerket firar 20-års jubileum

Lördag 27.02 Lappträsk Hotelli Hanhi DansWerket firar 20-års jubileum

Lördag 27.02 Hangö Brankis Skottårsdans dansa till ”Vi Kungarna”

















Mars


Fredag 04.03 Lojo Tanhuhovi Fernandoz Dansen du inte kan missa!

Lördag 05.03 Pargas Dalaskog Fernandoz  Arr: De ungas vänner på Ålön r.f.

Söndag 06.03 Vasa Restaurang Waskia Trivseldans Mix Music & Stig Snickars

Fredag 11.03 Vasa Restaurang Waskia Martinez

Lördag 12.03 Närpes Böle-Uf-lokalen Carisma

Lördag 12.03 Bergö Uf-lokalen Dansa till San Marino & Linda

Lördag 12.03 Nykarleby Stjärnhallen Nilzons

Fredag 18.03 Borgå Bygdeborg - Jackarby Barbados

Lördag 19.03 Kimitoön Dragsfjärd  Furulund Arr: Dragsfjards Uf. Barbados

Lördag 19.03 Kvevlax Uf. Dansdax

Lördag 19.03 Kållbysamlingshus dansa till Guns-Rosor läs mera om Guns Rosor

Fredag 25.03 Petalax Uf-lokalen Dansa till San Marino & Linda Långfredag

Lördag 26.03 Vasa Restaurang Waskia San Marino & Linda

Söndag 27.03 Nykarleby Stjärnhallen  Succébandet Carisma arr: Nykarleby Uf.




April


Vårkonsert med Lasse Berghagen & Heléne Nyberg och Thomas Enroth


14.04 Kimitoön Villa Lande kl 19.00

15.04 Pargas kyrka kl 19.00

16.04 Ekenäs Karelia kl 19.00

17.04 Borgå Grand kl 18.00

20.04 Vasa Ritz kl 19.00

21.04 Jakobstad Schaumansalen

22.04  Närpes kyrka kl 19.00


Köp biljetter från Studioticket




Fredag 01.04 Borgå Dansgala Lasse Stefanz & Varjokuva Dansen du inte kan missa!

Lördag 02.04 Norrvalla Dansgala Lasse Stefanz & Tommys Köp biljett: Studioticket

Lördag 02.04 Jakobstad Kristallen Dansgala Vårens dansgala inhiberad, återkommer hösten 2016

Fredag 15.04 Vasa Restaurang Waskia Matz Bladhs Dansen du inte kan missa!

Lördag 16.04 Nykarleby Stjärnhallen Matz Bladhs Dansen du inte kan missa!

Tisdag 26.04 M/S Viking XPRS Helsingfors -Tallinn Carisma

Onsdag 27.04 M/S Viking XPRS Tallinn-Helsingfors Carisma

Fredag 29.04 Vasa Restaurang Waskia Fernandoz

Lördag 30.04 Vasa Restaurang Waskia Valborgsafton Nilzons

Lördag 30.04 Nykarleby Stjärnhallen Fira Valborgsmässoafton med Fernandoz

Lördag 30.04 Vörå Norrvalla-DANSGALA-Valborgsmässoafton Tommys & Thor Görans


Maj


Lördag 07.05 Nykarleby Stjärnhallen San Marino & Linda

Lördag 07.05 Emet Folkpark Tarja Lunnas & Rosso & Dansdax Säsongsöppning

Lördag 21.05 Lillby Klacken Tommys Säsongsöppning

Lördag 28.05 Molpe paviljong Carisma


Juni


Lördag 04.06 Ytteresse paviljong Carisma

Lördag 11.06 Lillby Klacken Pedersöre Truckmeet

Lördag 11.06 Molpe paviljong Högtryck

Fredag 24.06 Alaviirteen Meripaviljonki Midsommarafton Guns Rosor

Fredag 24.06 Molpe paviljong Midsommarafton Dansdax & San Marino & Linda

Lördag 25.06 Fagerö Folkpark Midsommardagen San Marino & Linda

Lördag 25.06 Emet Folkpark Midsommardagen Carisma & Menox


Juli


Lördag 02.07 Hangö Viking Motel Högtryck

Lördag 02.07 Lillby Klacken ”Klacken Party” Björn Rosenström m.m

Onsdag 06.07 Åminne Folkpark Finlandssvensk musik & underhållsgruppen KAJ

Fredag 08.07 Åminne Folkpark Glennartz & Dansbandet Date

Fredag 08.07 Maxmodansin Dansdax & San Marino & Linda

Lördag 09.07 Lillby Klacken Bengt Hennings

Lördag 16.07 Iniö Högtryck

Lördag 16.07 Emet Folkpark BlackJack & Guns Rosor

Lördag 16.07 Lillön Monäsrodden Nilzons

Söndag 17.07 Malung Dansbandsveckan / Program Tommys

Onsdag 20.07 Malung Dansbandsveckan / Program San Marino & Linda

Onsdag 20.07 Åminne Folkpark Allsång artister mm kommer snart....

Fredag 22.07 Åminne Folkpark Lasse Stefanz & Bob Stevens

Fredag 22.07 Brinkåsa paviljong Carisma

Lördag 23.07 Hangö Viking Motel Lasse Stefanz & Tommys Dansen du inte kan missa!

Lördag 30.07 Korsnäs lavadans i Korsbäck San Marino & Linda

Lördag 30.07 Åminne Folkpark Beachparty med sky Disco

Söndag 31.07 Lillby Klacken Matz Bladhs


Augusti


Lördag 06.08 Lovisa Brinkåsa paviljong San Marino &  Linda

Lördag 06.08 Lappfjärd FBK Lavadans Carisma

Lördag 06.08 Ytteresse Uf. Dansdax

Söndag 07.08 Åminne Folkpark Familjedag i Folkparken

Lördag 13.08 Åminne Folkpark Dansbandet Voize &

Lördag 13.08 Lillby Klacken Wizex & Carisma

Lördag 20.08 Kimito Wrethalla arr: Kimito Uf. San Marino & Linda

Lördag 27.08 Pargas Houtskär Högtryck Forneldarnasnatt



September



Lördag 03.09 Fagerö Folkpark San Marino & Linda Fagerö Dans



Oktober



November



December





Spelkalendern i PDF-Format