Dans i Österbotten Spelkalendern
 
Spelkalendern


December

 

 


Söndag 21.12 Sollefteå Hullsta Gård I JULENS TID Åsa-Jinder & Thomas Enroth Piano

Söndag 21.12 Bromarf Kyrka  Konsert ”Tid för Jul” Susann Sonntag

Torsdag 25.12 Petalax Uf. Jonzons orkester står för musiken under kvällen Juldagen

Torsdag 25.12 Sundom Uf.  dansa till Succébandet Carisma Juldagen

Torsdag 25.12 Nykarleby Stjärnhallen Nilzons & Stephan Nyman arr: NUF Juldagen

Lördag 27.12 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Tiina & The Best Men Damerna bjuder upp iill dans

Onsdag 31.12 Norrnäs Norrnäs Uf.fira Nyårsafton dansa till:  Replay Lyssna

Onsdag 31.12 Vasa Restaurang Waskia San Marino & Linda Fira Nyårsafton på Restaurang Waskia














Januari 2015


Måndag 05.01 Nykarleby Stjärnhallen dansa till populära Tommys Trettondagsafton

Måndag 05.01 Vasa Restaurang Waskia Online Band Waskia stans bästa dansställe Trettondagsafton

Fredag 16.01 Vasa Restaurang Waskia Matz Bladhs Waskia stans bästa dansställe

Lördag 17.01 Vasa Restaurang Waskia Matz Bladhs Waskia stans bästa dansställe

Lördag 17.01 Nykarleby Stjärnhallen Exodus & Luxus

Lördag 21.01 Nykarleby/ Monå Uf Svanen San Marino & Linda Dansbandskonsert & dans

Fredag 30.01 Vasa Restaurang Waskia Charlies Waskia stans bästa dansställe

Lördag 31.01 Bergö Uf. San Marino Linda Dansbandskonsert & dans

Lördag 31.01 Nykarleby Stärnhallen Roxie & Walkarit




Februari


Lördag 07.02 Kållby samlingshus dansa till populära Tommys

Fredag 13.02 Vasa Restaurang Waskia Donnez Lyssna

Lördag 14.02 Nykarleby Stjärnhallen Donnez

Lördag 21.02 Karleby Såka_Byagård San Marino & Linda Dansbandskonsert & dans

Lördag 28.02 Nykarleby Stärnhallen Succébandet Carisma Arr: Muik & NIK & Blue Fox


Mars


Fredag 06.03 Vasa Restaurang Waskia Arvingarna

Lördag 07.03 Nykarleby Stjärnhallen Högtryck Dansmusik från Åland

Onsdag 18.03 M/S Viking Grace Svensk Danskryssning San Marino & Linda &

Lördag 21.03 Nykarleby Stjärnhallen dansa till populära Tommys arr: I F Minken



April



Lördag 04.04 Vasa Restaurang Waskia Gents Skön dansmusik garanterat 100 % live !

Söndag 05.04 Nykarleby Stjärnhallen Nilzons Påsksöndag

Lördag 11.04 Jakobstad Optima DANSKALASET Tommys & Carisma

Lördag 18.04 Nykarleby Stjärnhallen Online Band & Eino Luostarinen Arr: Muik & Nik & Blue Fox

Torsdag 30.04 Vasa Restaurang Waskia Fernandoz Glada Vappen!

Torsdag 30.04 Vörå Norrvalla DANSGALA Tommys & Roxie & Högtryck Största Vappenfesten i Österbotten




Maj


Fredag 01.05 Vasa Restaurang Waskia Fernandoz Glada Vappen!

Fredag 01.05 Borgå DANSGALA  Artister kommer upp inom några veckor. Glada Vappen!

Lördag 02.05 Raseborg/Ekenäs DANSGALA Artister kommer upp inom några veckor.

Lördag 02.05 Nykarleby Stjärnhallen Fernandoz

Lördag 09.05 Nykarleby Stjärnhallen Artister kommer upp senare

Lördag 09.05 Emet Folkpark Charles Plogman & Rosette  & Online Band Säsongöppning

Lördag 16.05 Forsby på Toppen Succébandet Carisma

Lördag 23.05 Lillby Klacken Thor Görans & Online Band  I Lillby ges damerna samma chans till dans !

Lördag 30.05 Fagerö Folkpark Fagerö Karneval





Juni


Lördag 06.06 Raseborg / Ekenäs / Ramsholmen San Marino & Linda

Lördag 06.06 Borgå Dansholmen i Tolkis Succébandet Carisma 

Lördag 06.06 Lillby Klacken Pedersöre Truckmeet 2015

Fredag 19.06 Molpe Uf. San Marino & Linda

Fredag 19.06 Emet Folkpark Artister kommer upp senare. Midsommarafton

Lördag 20.06 Fagerö Folkpark Artister kommer upp senare Midsommardagen

Lördag 20.06 Lillby Klacken Tommys & Carisma Midsommardagen

Lördag 20.06 Tenala Torparrian Gents Skön dansmusik garanterat 100 % live ! Midsommardagen

Lördag 27.06 Hangö Viking Motel Showdown & San Marino & Linda

Lördag 27.06 Lillby Klacken Artister kommer senare... ”Klacken party”



Juli


Fredag 03.07 Sibbo Söderkulla gård San Marino & Linda 

Fredag 03.07 Maxmodansin/ Kärklax Uf. Carisma & Exodus

Lördag 04.07 Pargas / Houtskär San Marino & Linda

Lördag 04.07 Emet Folkpark Succébandet Carisma

Onsdag 15.07  Malung Dansbandsveckan bl.a San Marino & Linda

Fredag 17.07 Åminne Folkpark Succébandet Carisma

Lördag 18.07 Hangö Viking Motel Lasse Stefanz & Susann Sonntag`s Dansen Du inte kan missa!

Lördag 18.07  Molpe paviljong Succébandet Carisma

Lördag 18.07  Lillön Pärlan i havet Monäsrodden 2015 San Marino & Linda

Söndag 26.07 Lillby Klacken Matz Bladhs




Augusti


Lördag 01.08 Lappfjärd Uf-lokalen San Marino & Linda

Lördag 08.08 Lovisa Brinkåsa danspaviljong Succébandet Carisma

Lördag 08.08 Maxmodansin/ Kärklax Uf. San Marino & Linda

Lördag 08.08 Hangö Viking Motel Högtryck & Gents Skön dansmusik garanterat 100 % live !

Lördag 15.08 Lillby Klacken Fernandoz Lyssna


September


Lördag 05.09 Emet Folkpark San Marino & Linda


Oktober



November



December



Spelkalendern i PDF-Format




  DAMERNAS