Dans i Österbotten Spelkalendern
 
Spelkalendern



Februari


Lördag 28.02 Nykarleby Stärnhallen Succébandet Carisma Arr: Muik & NIK & Blue Fox













Mars

Fredag 06.03 Vasa Restaurang Waskia Arvingarna

Lördag 07.03 Dragsfjärds Uf. Furulund Arvingarna

Lördag 07.03 Mariehamn Hotell Arkipelag Roxie Dansvänlig musik från vals till rock

Lördag 07.03 Nykarleby Stjärnhallen Högtryck

Söndag 08.03 Malax Bygdegården Trivseldans kl 15-17.00 Replay

Söndag 08.03 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Antti Sivulan yhtye Trivseldans kl 13-17.00

Fredag 13.03 M/S Rosella Mariehamn-Stockholm Högtryck

Lördag 14.03 Korsbäck Uf. Fenix Lyssna

Lördag 14.03 Harrström Uf. Roxie 

Lördag 14.03 Kvevlax Uf. Marlenes Vi vill nå ut till både äldre och yngre publik!

Lördag 14.03 Pedersöre Kållby Samlingshus Sirocco

Söndag 15.03 Solf Uf-lokalen Trivseldans kl 15-17.00  Replay

Söndag 15.03 Vasa Restaurang Waskia Smedarna Trivseldans  kl 14.00 - 17.00

Onsdag 18.03 M/S Viking Grace Svensk Danskryssning San Marino & Linda Res med buss

Torsdag 19.03 M/S Viking Grace Svensk Danskryssning Elisa`s & San Marino & Linda

Lördag 21.03 M/S Wasa Express Kryssning med Silver Beatles Läs mera på: FB

Lördag 21.03 Vasa Restaurang Waskia Nilzons & Stephan Nyman A Tribute to Vikingarna

Lördag 21.03 Nykarleby Stjärnhallen dansa till populära Tommys Arr: I F Minken

Söndag 22.03 Övermalax Uf.  Solhem Trivseldans kl 15-17.00 Replay

Söndag 22.03 Jakobstad TT-Hallen Trivseldans Duo Jussi Roponen & Tapani Lager

Lördag 28.03 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Luxus



April



Fredag 03.04 Raseborg / Karis Brankis Stora Country Festen Läs mera på: Scendraget

Fredag 03.04 M/S Wasa Express Dansbandsdagar till tonerna av Pientä Unelmaa Läs mera på: FB

Lördag 04.04 M/S Wasa-Express Dansbandsdagar till tonerna av Pientä Unelmaa Läs mera på: FB

Lördag 04.04 Vasa Restaurang Waskia Gents Skön dansmusik garanterat 100 % live !

Söndag 05.04 Pörtom Uf. & Läs mera på FB Succébandet Carisma Påsksöndag

Söndag 05.04 Nykarleby Stjärnhallen Nilzons Arr: Muik & Nik & Blue Fox Påsksöndag

Söndag 05.04 Kronoby samlingshus Roxie Arr: Termmusik Påsksöndag

Fredag 10.04 M/S Rosella Mariehamn-Stockholm Högtryck

Lördag 11.04 Dagsmark Arr: Dagsmark Uf.  Marlenes Vi vill nå ut till både äldre och yngre publik!

Lördag 11.04 Jakobstad Optima DANSKALASET Tommys & Carisma

Söndag 12.04 Sundom Uf. Trivseldans kl 15-17.00 Replay

Lördag 18.04 Nykarleby Stjärnhallen  Dansdax & Eino Luostarin yhtye  Arr: Muik & Nik & Blue Fox

Söndag 19.04 Jakobstad TT-Hallen Trivseldans Tapio Peltonen & Tahiti FB-sida

Fredag 24.04  Nagu  Arr: Nagu Hembygdens väl Mats Bergmans Arr: FB-sida

Lördag 25.04 Vasa Restaurang Waskia Mats Bergmans  

Lördag 25.04 Evijärven Alapään Ns. Vasikka-aho Naistentanssit / Damernas Dansdax

Söndag 26.04 Vasa Restaurang Waskia Mats Bergmans & Gästartist Stig Snickars Trivseldans kl 14-17.00

Torsdag 30.04 Åminne Folkpark Tidig kväll i Åminne Oa Lönnbäck & Lester

Torsdag 30.04 Vasa Restaurang Waskia Fernandoz Glada Vappen!

Torsdag 30.04 Vörå Norrvalla DANSGALA Tommys & Roxie & Högtryck Största Vappenfesten i Österbotten




Maj


Fredag 01.05 Vasa Restaurang Waskia Fernandoz Glada Vappen!

Fredag 01.05 Kimito Villa Lande  Tommys 35-Års Jubiléumskonsert & Gästartist Jonas Näslund

Lördag 02.05 Borgå Kulturhuset Grand Tommys 35-Års Jubiléumskonsert & Gästartist Jonas Näslund

Lördag 02.05 Nykarleby Stjärnhallen Fernandoz

Lördag 09.05 Nykarleby Stjärnhallen Arr: Muik & Nik & Blue Fox Artister kommer senare.....

Lördag 09.05 Emet Folkpark Charles Plogman & Rosette  & Dansdax Säsongöppning

Lördag 16.05 Åminne Folkpark Thor Görans & Date

Lördag 16.05 Forsby På Toppen Succébandet Carisma Säsongöppning

Onsdag 20.05 M/S Viking Grace Svensk Danskryssning Susann Sonntag´s

Torsdag 21.05 M/S Viking Grace Svensk Danskryssning Donnez & Susann Sonntag´s

Lördag 23.05 Molpe paviljong Högtryck & Less is More

Lördag 23.05 Klacken Thor Görans Gents Damernas: i Lillby ges damerna samma chans till dans!

Lördag 30.05 Fagerö Folkpark Fagerö Karneval

Lördag 30.05 Emet Folkpark Roxie & Teemu Harjukari & Taivaanrannamaalarit






Juni


Lördag 06.06 Raseborg / Ekenäs / Ramsholmen San Marino & Linda

Lördag 06.06 Borgå Dansholmen i Tolkis Succébandet Carisma 

Lördag 06.06 Molpe paviljong Nilzons & Lester

Lördag 06.06 Lillby Klacken Pedersöre Truckmeet 2015 The Boppers & Dansdax

Lördag 13.06 Forsby På Toppen Nilzons Arr: Forsby Bollklubb

Fredag 19.06 Molpe Uf. San Marino & Linda & Roxie

Fredag 19.06 Emet Folkpark Artister kommer senare... Midsommarafton

Lördag 20.06 Fagerö Folkpark Artister kommer senare... Midsommardagen

Lördag 20.06 Lillby Klacken Tommys & Carisma Midsommardagen

Lördag 20.06 Tenala Torparrian Gents Skön dansmusik garanterat 100 % live ! Midsommardagen

Lördag 27.06 Hangö Viking Motel Showdown & San Marino & Linda

Lördag 27.06 Ytteresse Uf. Succébandet Carisma

Lördag 27.06 Lillby Klacken ”Klacken party”



Juli



 

Onsdag 01.07 Åminne Folkpark Showkväll Humorgruppen KAJ

Fredag 03.07 Sibbo Söderkulla gård San Marino & Linda

Fredag 03.07 Maxmodansin/ Kärklax Uf. Carisma & Exodus

Lördag 04.07 Pargas / Houtskär San Marino & Linda

Lördag 04.07 Tenala Torparrian Tommys

Lördag 04.07 Emet Folkpark Succébandet Carisma

Söndag 05.07 Åminne Folkpark Seniordans Roxie

Fredag 10.07 Tenala Torparrian Larz Kristerz

Fredag 10.07 Åminne Folkpark Beach Party

Lördag 11.07 Fagerö Folkpark ”Grisfest” Artister kommer senare...

Onsdag 15.07 Malung Dansbandsveckan bl.a San Marino & Linda

Fredag 17.07 Åminne Folkpark Lasse Stefanz & Carisma Dansen Du inte kan missa!

Lördag 18.07 Töjby paviljongen American Car Meeting Roxie

Lördag 18.07 Molpe paviljong Guldklass-medlem Carisma & Allan & The Astronauts

Lördag 18.07 Hangö Viking Motel Lasse Stefanz & Susann Sonntag`s Dansen Du inte kan missa!

Lördag 18.07 Lillön Pärlan i havet Monäsrodden 2015 San Marino & Linda

Onsdag 22.07 Åminne Folkpark Jack Vreeswijk & Fredrik Furu

Torsdag 23.07 Tenala Torparrian Matz Bladhs

Fredag 24.07  Brinkåsa paviljong Matz Bladhs

Lördag 25.07 Raseborg / Snappertuna Succébandet Carisma

Söndag 26.07 Lillby Klacken Matz Bladhs

Onsdag 29.07 Åminne Folkpark Showkväll Rockbultarna Lyssna




Augusti


Lördag 01.08 Mariehamn Badhusparken eller Engelska parken, Nonstopdans Högtryck

Lördag 01.08 Lappfjärd Uf-lokalen San Marino & Linda

Lördag 01.08 Åminne Folkpark Uteshow (programmet kommer innom kort)

Lördag 01.08 Vörå Logdansen Lotlax Roxie

Onsdag 05.08 Åminne Folkpark Showkväll Silver Beatles

Lördag 08.08 Lovisa Brinkåsa danspaviljong Succébandet Carisma

Lördag 08.08 Fagerö Folkpark ”Rockabilly” Artister kommer senare...

Lördag 08.08 Maxmodansin/ Kärklax Uf. San Marino & Linda

Lördag 08.08 Hangö Viking Motel Högtryck & Gents Skön dansmusik garanterat 100 % live!

Söndag 09.08 Åminne Folkpark  Familjedag med bl.a. Apan Anders & Lofus

Fredag 14.08 Tenala Torparrian Scotts Lyssna

Lördag 15.08 Åminne Folkpark Scotts & Blackjack

Lördag 15.08 Lillby Klacken Fernandoz Lyssna

Lördag 22.08 Molpe paviljong dansa till populära Tommys & Less is More

Lördag 22.08 Forsby På Toppen Artister kommer upp senare...

Fredag 28.08 Åminne Folkpark Villaavslutning med DJ

Lördag 29.08 Pargas / Houtskär Högtryck


September


Lördag 05.09 Emet Folkpark San Marino & Linda

Lördag 12.09 Fagerö Folkpark ”Fagerö Dans”

Lördag 12.09 Forsby På Toppen dansa till populära Tommys

Lördag 19.09 Åminne Folkpark Sen kväll i Åminne

Lördag 26.09 Vasa Restaurang Waskia Nilzons & Stephan Nyman A Tribute to Vikingarna



Oktober


Lördag 03.10 Fagerö Folkpark ”Höstdans”

Fredag 09.10 Vasa Restaurang Waskia Jontez Waskia stans bästa dansställe

Fredag 23.10 Vasa Restaurang Waskia Elisa`s Waskia stans bästa dansställe


November



December



Spelkalendern i PDF-Format